نسخه آزمایشی

گام ۹ (کلید های خارجی در SQL )
گام ۹ (کلید های خارجی در SQL )

فیلم آموزشی کلید های خارجی در SQL

آموزش تصویری SQL Server 2012 – گام ۹ (کلید های خارجی در SQL )

با عرض سلام و وقت به خیر به تمامی کاربران عزیز learningtv.ir

در این فیلم آموزشی که جهت دانلود رایگان برای شما عزیزان قرار گرفته است بر آن شدیم که به طور جامع در مورد کلید های خارجی در SQL آموزش بدهیم.موضوع این آموزش کلید های خارجی در SQL می باشد.یکی از کاربرد های اصلی و مسلم کلید های خارجی در SQL برقراری ارتباط بین دو یا چند جدول می باشد.اصلی ترین ارتباط مد نظر همان ارتباط یک به چند است.ولی امکان پیاده سازی ارتباط های چند به چند توسط کلید های خارجی امکان پذیر هست.

ابر کلید(Super key):هر ترکیبی از صفات(ستونهای) جدول را که باعث یکتایی مقدار باشند، ابر کلید گویند. به صورت ساده تر ابر کلید، کلیدی است که در آن هر ترکیبی از ستونهای رابطه که در هیچ دو تاپل(ردیف) مقدار یکسان نداشته باشد.

کلید کاندید (Candidate key):

نوعی ابر کلید هست که در آن مجموعه صفات(ستونهای) کلید غیر قابل کاهش باشند.به عبارتی مثلا اگر نام و نام خانوادگی در یک جدول کلید کاندید هستند دیگر نتوانیم این دو ستون را کاهش دهیم و باز هم خاصیت کلید کاندید بر قرار باشد.مثلا نتوانیم با استفاده از فقط ستون نام یا فقط ستون نام خانوادگی باعث تشخیص یکتایی ردیف ها شود.اگر واقعا نتوانستیم این کار را بکنیم آنگاه نام+نام خانوادگی در واقع کلید کاندید خواهد بود اما اگر کاهش پذیر بود و در عین حال خاصیت یکتایی بر قرار بود آنگاه “نام+نام خانوادگی” کلید کاندید نیست.

کلید اصلی(Primary key):

نوعی از کلید کاندید هست که بر حسب کاربرد آن را به عنوان کلید اصلی انتخاب می کنیم.به عنوان مثال در یک سیستم دانشگاه هم کد ملی  و هم شماره دانشجویی و هم مثلا نام+نام خانوادگی+شماره شناسنامه می تواند کلید کاندید باشد.اما از انجا که در دانشگاه بیشتر با شماره دانشجویی سرو کار داریم لذا شماره دانشجویی را به عنوان کلید اصلی انتخاب می کنیم.

تعریف کلید خارجی در SQL :

کلید خارجی یا Foreign key در SQL در واقع ستونی  است که در جدول دیگر کلید های کاندید یا کلید اصلی باشد(همانطور که می دانید هر کلید اصلی خود در واقع یک کلید کاندید محسوب می شود.)…….

برای بهره گیری بیشتر و استفاده کاملتر از مفاهیم پیشنهاد می شود که ویدئو را دانلود و استفاده کنید.

مدت فیلم آموزشی:۲۹ دقیقه

حجم فیلم آموزشی:۳۰ مگابایت + زبان فارسی

بحث اصلی ما در فیلم آموزشی روی کلید خارجی در SQL هست.خب واضح است که وقتی کلید خارجی داریم انگاه برای حذف، افزودن و ویرایش کردن خب باید دقت بیشتری کنیم.زیرا دیگر بایک جدول تنها سر و کار نداریم.در واقع چالش اصلی ما همین ارتباط بین دو یا چند جدول است.به عنوان مثال وقتی می خواهیم ردیفی را حذف کنیم طبیعتا باید از جداول دیگر هم حذف شود به این نوع حذف، حذف آبشاری یا Cascade delete گفته می شود.همچنین برای ویرایش یا اصطلاحا update نیز باید از Cascade Update بهره گیری کنیم.در مورد این نوع حذف و ویرایش در موضوع کلید های خارجی در SQL به طور مفصل در فیلم آموزشی به آن پرداخته شده است.

جلسات قبلی:

گام۸(توابع تعریف شده توسط کاربر)

گام۷(پروسیجرها _Procedure)

گام۶(ساختارها ی شرطی و تکرار)

گام ۵(گروه بندی داده ها)

و….

جلسات آتی :در مورد Join table و View ها و Triggers ها مفصلا آموزش ارائه می کنیم.

۱۰ نظر برای "گام ۹ (کلید های خارجی در SQL )"


 1. علی گفت:

  ممنون
  فقط اگه بگین چه جوری از تو یونیتی با c# می شه اطلاعات رو از sql خوند و نوشت خیلی خوب می شه.

 2. milad گفت:

  سلام
  ممنون بخاطر آموزش های مفیدتون

  اگه میشه بازم یه فیلم آموزشی در مورد کلید های خارجی بزارین که اصلا با کلیدهای اصلی چه فرقی دارن

 3. مهدی گفت:

  سلام امکانش هست که در مورد reflection در سی شارپ صحبت کنید؟؟؟ ممنون

 4. مینا گفت:

  سلام آقای مهندس محمودزاده،آموزش عالی بود.لطف میکنین آموزش ساخت پروژه های sqlوc#راباهم برای دانلود بزارین.خدا خیرتون بده.آرزوی موفقیت براتون دارم. 🙂

 5. علیرضا گفت:

  پیشاپیش عید به همه برنامه نویسان(فــــــــــقط)که وقت و بی وقت به دنبال این هستن که علمشون رو گسترش بدن توسط اشخاصی چون استاد ارجمند محمود زاده

ارسال دیدگاه

نام (*)
پست الکترونیکی (*)
وبسایت

There are no products