لرنینگ تی وی

طعم شیرین یادگیری

فیلم آموزشی ارث بری در سی شارپ


تاریخ انتشار

تعداد نظرات

تعداد بازدید

زمان تقریبی مطالعه
۱۰/مهر/۱۳۹۲
۱۹۶۴ روز پیش
۳ دیدگاه ۲۷۸۹ ۱ دقیقه

                              فیلم آموزشی فارسی ارث بری(Inheritance) در C#

با سلام به کاربران عزیز وب سایت learningtv.irفیلم آموزشی ارث بری در C# امروز فیلم آموزشی ارث بری در زبان برنامه نویسی سی شارپ برای شما تهیه شده است.همانطور که می دانید شی گرایی یکی یا شاید مهمترین شالوده های ایده ی شی گرایی یا برنامه نویسی oop  یا Object oriented programming می باشد.اگر این مفاهیم و اصول سی شارپ رو خوب یاد بگیرید در کاربرد ها ی حرفه ای سی شارپ حرفی برای گفتن خواهید داشت.و می توانید در بازار کار برنامه نویسی فعالیت کنید.در سی شارپ ما با ارث بری یک سطحی مواجه هستیم بر خلاف C++ که ارث بری چند گانه را پشتیبانی می کرد. در زبان برنامه نویسی سی شارپ همه ی کلاس ها مستقیم یا غیر مستقیم از کلاس System.Object ارث بری می کنند .این کلاس پدر  و ریشه همه ی کلاس ها در زبان سی شارپ هست.اما در آموزش امروز ابتدا در مورد مفاهیم شی گرایی صحبت شده است و سپس یک مثال را پیاده سازی کردیم.در فیلم در مورد System.object,virtual,override,sealed مثال زدیم و بحث تشریح شده است.بررسی کرده ایم که آیا متد های استاتیک هم مانند متد های معمولی در ارث بری نقش ایفا می کنند یا خیر؟ زیاد توضیح نمی دهم پیشنهاد می کنم که فیلم را دانلود کنید و امیدوارم از تماشای آن لذت ببرید.

دانلود فیلم آموزشی فارسی ارث بری در C# در ادامه مطالب

مدرس:سید عبدالله محمودزاده

مدت آموزش:۴۴ دقیقه

به زبان شیرین فارسی

فیلم آموزشی ارث بری در سی شارپ*نکته: کلاس های فرزند در ارث بری به اعضای خصوصی کلاس پدر خود دسترسی ندارند.بنابراین  کلاس Human به فیلد movement متعلق کلاس Creatures که خصوصی هست دسترسی ندارد.

*نکته: اگر کلاس پدر یک عضو استاتیک داشته باشد.کلیه کلاس های مشتق شده از کلاس پدر و همچنین خود کلاس پدر به این عضو استاتیک به صورت مشترک دسترسی خواهند داشت.

*نکته: اگر عضوی به سطح دسترسی protected تعریف شود به این معنی است که این عضو از بیرون کلاس فقط در دسترس کلاس های فرزند این کلاس می باشند و نه دیگر کلاس ها.

 

 

Virtual/override (بازنویسی کردن)

حتما این سوال براتون پیش میاد خب شاید متدی که ارث برده میشه لازم باشه در کلاس فرزند سفارشی بشه و تغییر کنه(بر حسب و مورد نیاز ) اون وقت بایت چکار کرد؟؟؟؟؟ جواب اینه که C# مثل سایر زبانهای شی گرا این قابلیت رو هم داره که کلاس پدر اجازه ویرایش و سفارشی کردن متد ها یش را در کلاس فرزند میده و این مجوز به وسیله کلمه کلیدی virtual محقق میشه به اینصورت که شما به عنوان نویسنده کلاس پدر قبل از متدی از کلمه کلیدی virutal استفاده کنید آنگاه برنامه نویس دیگری(یا خودتان) در کلاس های فرزند می توانید آن متد را باز نویسی کنید البته با استفاده از کلمه کلیدی override.شاید تا حالا چندین بار متد معروف ToString را با کلمه کلیدی override بازنویسی کرده اید و قبلا مفهوم کار را نمی دانستید.اما در اصل یک کلاس پایه در سی شارپ هست به نام Object که یکی از اعضای آن متد ToString البته به صورت virtual هست و بقیه کلاس ها به نحوی فرزند این کلاس محسوب می شوند و این متد ToString را که به صورت virtual هست به ارث می برند ومی توانند در صورت تمایل override کنند.

*نکته ی مهم: اعضای استاتیک را هرگز نمی توان به صورت vitrual/override تعریف کرد.

*نکته : اگر در کلاس پدری متدی را به صورت virtual تعریف کنیم و در کلاس فرزند آن متد را override کنیم اینجا پایان کار نیست!!!!!! می توانیم تا هر سطح که بخواهیم آن متد را در کلاس های فرزند سطوح مختلف ارث بری ، مجددا override کنیم.

متد ها و کلاس های sealed :

طبق آخرین نکته ای که بیان کردیم (البته این یک مزیت هم هست) در کنار مزایا ، معایبی دارد.فرض کنید کلاس پدری توسط یک برنامه نویس نوشته شده و یک متد virtual قرار داده است و حالا شما به عنوان یک برنامه نویس دیگر کلاس فرزندی نوشته اید و آن متد را override کرده اید.حالا این کلاس شما بر فرض تجاری هست و دوست ندارید دیگران در سطوح بعدی کلاس شما را override (بازنویسی) کنند و حقوق شما نادیده گرفته شود.خب راهکار چیست؟؟؟؟؟؟بله راه کار استفاده از کلمه کلیدی sealed هست.یعنی در ابتدای متد که شما override کرده اید کافیست کلمه کلیدی sealed را قرار دهید.با این کار تضمین می شود که شما آخرین بازنویس کننده ی آن متد هستید.وپس از شما هر تعداد کلاس فرزند از کلاس شما ایجاد شود دیگر قادر به بازنویسی متد سفارشی شده شما نمی باشند و هرگونه تلاش در جهت بازنویسی آن منجر به خطای کامپایلری خواهد شد. * نکته مهم:هر متدی را نمی توانید به صورت sealed تعریف کنید.فقط متدهایی را می توان sealed تعریف کرد که حتما override(بازنویسی) شده باشند.به عبارتی sealed برای متدها همواره در کنار override می آید.

برای یاد گیری ارث بری در سی شارپ  و سایر نکات مهم مربوط به آن که نیاز کار حرفه ای و نیاز بازار کار هست پیشنهاد می کنیم که  آموزش تصویری ارث بری در سی شارپ را دانلود و استفاده  کنید.

 ** پیشاپیش از توجه وانتقادات و پیشنهادهای دلسوزانه شما تشکر می کنیم. **

 **امیدواریم مورد رضایت و توجه شما واقع شود. **

۳ نظر برای "فیلم آموزشی ارث بری در سی شارپ"


 1. نوشته شده توسط  

  سلام

  از توضیحات نوشته شده خیلی ممنونم و بدردم خورد
  موفق و مؤید باشید

  پاسخ

  پاسخ
  • نوشته شده توسط  

   متشکر از توجه ارائه نظر شما.

   پاسخ

   پاسخ
 2. نوشته شده توسط  

  سلام .ممنون از اینکه به رایگان این مطالب با ارزش رو در اختیار گذاشتید . زکات علم نشر عملمه

  پاسخ

  پاسخ

ارسال دیدگاه

نام (*)
پست الکترونیکی (*)
وبسایت